Łazienka to z pewnością jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Byłoby idealnie, gdyby łazienka łączyła w sobie funkcje użytkowe z pięknym designem. Bez problemu można to wszystko uzyskać, trzeba tylko przemyśleć różne kwestie. Jedną z nich jest montaż umywalki. W zależności od modelu umywalki, należy ją umieścić na odpowiedniej wysokości, tak by można było z niej wygodnie korzystać.

Montaż umywalki

Nawet tania łazienka urządzona małym kosztem, musi być wyposażona w umywalkę. To jeden z najważniejszych elementów wystroju łazienki. Obecnie mamy naprawdę bardzo duży wybór różnych umywalek łazienkowych, które różnią się pomiędzy sobą na przykład designem, ceną czy wielkością. Można kupić malutkie umywalki o niedużych rozmiarach, które świetnie wkomponują się w malutkich łazienkach. Można też sprawić sobie dużą i rozległą umywalkę, która będzie się nawet nadawała do kąpania dzieci na modłę skandynawską. Najważniejsze to jednak zamontować umywalkę na odpowiedniej wysokości. Jeżeli członkowie rodziny są wyjątkowo wysocy, ich umywalka z pewnością będzie osadzona wyżej, niż w rodzinie ludzi o niskim wzroście. Współcześnie często mówi się o tym, że najwygodniejsza wysokość na zamontowanie umywalki to około 85 – 95 cm, jednak należy wziąć pod uwagę również osobiste preferencje. Przeczytaj więcej w artykule: Montaż umywalki. Na jakiej wysokości montować różne rodzaje umywalek?

Montaż umywalki nablatowej

W wielu łazienkach pięknie komponują się umywalki nablatowe, które są bardzo eleganckie i dodają każdemu wnętrzu wyjątkowej klasy i charakteru. Montaż umywalki nablatowej wygląda trochę inaczej niż umywalki wpuszczanej. W sklepach z elementami wystroju łazienki, trochę trudno kupić szafki do umywalek nablatowych, dlatego często trzeba robić je na wymiar. Z reguły umywalka nablatowa jest zatem montowana odrobinę niżej niż umywalka wpuszczana, a jej górny rant powinien być na wysokości właśnie około 90 cm. W przypadku umywalek montowanych dla osób niepełnosprawnych czy starszych, które korzystają z wózków inwalidzkich, umywalka najczęściej jest montowana na jeszcze niższe wysokości. Pożądana wygodna wysokość to około 80 cm. Odrębną kwestię stanowi natomiast montaż umywalek w żłobkach i przedszkolach. Te najczęściej montuje się na wysokości nie wyższej niż 60 cm. Okazuje się zatem, że nawet wysokość montażu umywalki wymaga poważnego przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *